Buderus

Türkiye Satış Sonrası Hizmetler Departmanı En İyi Servis Organizasyonu ödülü kazandı!


3 -25 Ekim 2013 tarihleri arasında Türkiye’nin evsahipliğinde İstanbul’da Buderus bünyesindeki yaklaşık 50 ülkenin Satış Sonrası Hizmetler yöneticisinin katılımıyla After Sales Executive Academy toplantısı yapıldı.

Toplantının ilk iki gününde Satış sonrası operasyonel konular, Müşteri Etkileşimi, Yedek Parça, Türkiye’nin pilot ülke olduğu Ek Garanti Satış Yönetimi, Proje Bakım Satışı konularında oldukça verimli geçen çalıştaylar yapıldı.

24.10.2013 öğlenden sonraki oturumda ise, Buderus Satış Sonrası Servis Müdürü Ali Aktaş External Servis Partner Yönetimi ve Türkiye’deki Servis yönetimi hakkında ayrıntılı bir sunum yaptı. Sunumun ardından katılımcılar yakın semtlerdeki beş servisimizi ziyaret etti ve servislerimizin iç işleyişini yakından tanıma imkanı buldu. Ziyaret edilen servislerimiz katılımcılardan tam not aldı. Gala gecesinde Türkiye Satış Sonrası Hizmetler ekibi, 2013 yılında Buderus dünyasındaki 80 ülke arasında, En İyi Servis Organizasyonuna sahip ülke ödülüne layık görüldü. Bu ödülle birlikte Satış Sonrası Hizmetler ekibi olarak 2015 Vizyon hedefimize 1 adım daha yaklaşmış ve Buderus dünyasındaki hedefimize ulaşmış olduk.